Czy montaż fotowoltaiki jesienią ma sens?

Instalacja fotowoltaiczna pracuje najwydajniej wiosną i latem, czyli w okresie, kiedy jest najwięcej słonecznych dni i są one najdłuższe. Czy zatem jej montaż jesienią ma sens? Nad tą kwestią postanowiliśmy się pochylić w naszym najnowszym materiale. Przekonajcie się więc sami czy warto zdecydować się na inwestycję we wrześniu, październiku lub listopadzie.

Wiele osób może zastanawiać się, czy montaż fotowoltaiki jesienią jest rozsądną decyzją. W końcu podczas tej pory roku dni stają się coraz krótsze, a panująca aura często nas nie rozpieszcza. Coraz mniej okresów słonecznych czy nierzadko występujące opady deszczu mogą sprawić, że wydajność przydomowej elektrowni słonecznej nie będzie tak duża, jak wiosną lub latem. Choć częściowo jest to oczywiście prawdą, pod uwagę należy wziąć kilka czynników. Jakich konkretnie?

Z pełnym przekonaniem możemy stwierdzić, że podjęcie decyzji o montażu instalacji fotowoltaicznej jesienią czy nawet zimą, jest bardzo dobrym pomysłem. Z czego to wynika? Przede wszystkim z czasu, który upłynie od podjęcia decyzji do realizacji zadania, a następnie uruchomienia elektrowni. Jeszcze przed podpisaniem dokumentów z jakimkolwiek wykonawcą, dobrą praktyką jest zaproszenie przedstawicieli kilku firm i porównanie zaproponowanych przez nich cen, technologii oraz umów. Zestawiając to z codziennymi obowiązkami, może okazać się, że etap ten zajmie nawet kilka tygodni. 

Wybór naprawdę solidnego wykonawcy często wiąże się z tym, że na realizację zadania trzeba poczekać. Wynika to przede wszystkim z dużego zainteresowania usługami takiego podmiotu. Czas oczekiwania na dostarczenie sprzętu po zawarciu umowy może potrwać kolejnych kilka tygodni. Następny etap to montaż. Zwykle nie trwa on jednak długo, choć uzależnione jest to od wielkości instalacji. Warto jednak mieć na uwadze, że okres jesieni czy zimy to czas, w którym pogoda potrafi zaskoczyć każdego. W przypadku intensywnych opadów czy oblodzonego dachu realizacja zadania może okazać się niemożliwa i wówczas konieczne będzie przesunięcie terminu wykonania montażu.

Na koniec należy pamiętać o tym, że po zainstalowaniu elektrowni słonecznej niezbędna jest wymiana licznika na dwukierunkowy. Zadanie to realizują pracownicy zakładu energetycznego i mają na to trzydzieści dni. Dopiero po jego wymianie można uruchomić instalację, a co za tym idzie, rozpocząć produkcję własnej, maksymalnie taniej i ekologicznej energii elektrycznej. Może się zatem okazać, że od podjęcia decyzji do wytworzenia pierwszych kilowatów upłynie nawet kilka miesięcy, co będzie wiązało się z tym, że instalacja fotowoltaiczna zacznie pracować dopiero wiosną. W związku z tym, w odróżnieniu od inwestorów, którzy dopiero wówczas postawią pierwsze kroki w kierunku realizacji inwestycji, będziesz mógł cieszyć się produkcją prądu w okresie maksymalnych uzysków.

Jeśli zatem jesteś zainteresowany montażem instalacji fotowoltaicznej i zastanawiasz się, czy jesień jest dobrym okresem na podjęcie decyzji o jej montażu, możemy odpowiedzieć jednoznacznie — zdecydowanie tak! Warto pamiętać, że realizację zadania zawsze można przesunąć w czasie, ale warto mieć już wybranego wykonawcę zadania oraz dopięte wszelkie formalności, co pozwoli przystąpić do montażu niemal w dowolnym okresie. W przypadku, gdybyś chciał poznać ofertę naszej firmy i dowiedzieć się, kiedy możemy zamontować fotowoltaikę w Twoim domu, skontaktuj się z nami już dziś!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *