Fotowoltaika

Chcesz cieszyć się ekologiczną i przede wszystkim maksymalnie tanią energią elektryczną? Z nami to wyjątkowo proste!

Fotowoltaika

Fotowoltaika w pięciu prostych krokach

Zastanawiasz się, jak przebiega inwestycja związana z montażem fotowoltaiki? To nic trudnego. Od rozpoczęcia produkcji własnej, maksymalnie taniej energii elektrycznej, dzieli Cię tylko pięć prostych kroków. Oto one:

Fotowoltaika - zalety

Instalacje fotowoltaiczne już od wielu lat produkują energię elektryczną na potrzeby polskich gospodarstw domowych i rolnych, przedsiębiorstw czy budynków użyteczności publicznej. Ich popularność wynika z szeregu zalet, jakie oferuje fotowoltaika. Z czym konkretnie wiąże się inwestycja we własną elektrownię słoneczną?

Montaż fotowoltaiki pozwala przede wszystkim wyraźnie zredukować wysokość rachunków za energię elektryczną. Oprócz tego można skorzystać z ulgi podatkowej, a sama inwestycja objęta jest dotacją. Ponadto produkowany prąd jest ekologiczny, co ma pozytywny wpływ na środowisko. Warto zaznaczyć, że fotowoltaika jest całkowicie bezobsługowa, a jej montaż wyraźnie podnosi wartość nieruchomości.

Własna instalacja fotowoltaiczna to:

Moduły fotowoltaiczne, falownik - najważniejsze elementy fotowoltaiki

Moduły fotowoltaiczne często określane również jako panele słoneczne, są najbardziej charakterystycznymi elementami całej instalacji. To one pochłaniają promienie słoneczne i poprzez zjawisko fotowoltaiczne wytwarzają prąd. Żeby jednak mógł on być wykorzystywany do zasilania urządzeń, najpierw musi trafić do falownika (inwertera). Jego zadaniem jest zamiana prądu stałego w zmienny.

Właśnie dlatego moduły fotowoltaiczne i falownik są kluczowymi komponentami w całej elektrowni słonecznej. Z czego jeszcze składa się instalacja fotowoltaiczna? Między innymi z: kabli, złączy, rozdzielni i przede wszystkim ze specjalnego stelaża, do którego mocowane są panele fotowoltaiczne.

Moduły fotowoltaiczne, falownik - najważniejsze elementy fotowoltaiki​
Fotowoltaika montaż

Fotowoltaika - montaż

Montaż instalacji fotowoltaicznej nie jest skomplikowany, choć nie jest wskazane jego samodzielne wykonywanie. Niezbędna jest do tego bowiem przede wszystkim wiedza z zakresu elektryki i energetyki. Warto jednak podkreślić, że doświadczone ekipy monterskie są w stanie zrealizować zadanie w ciągu zaledwie kilku dni. Co ważne montaż nie jest zbyt inwazyjny, dlatego nie trzeba się go obawiać.

W jakim miejscu może zostać zamontowana instalacja fotowoltaiczna? Jeśli chodzi o moduły to zakłada się je na dachach budynków oraz na gruncie w kierunku południowym, wschodnim lub zachodnim. Z kolei inwerter najczęściej montowany jest w garażu, pomieszczeniu gospodarczym, spiżarni lub w innej niemieszkalnej przestrzeni.

Fotowoltaika - dotacje

Fotowoltaika, jak każde inne odnawialne źródło energii, objęta jest licznymi rządowymi dofinansowaniami. Dzięki temu inwestorzy mogą znacznie zredukować koszty poniesione w związku z inwestycją. Jakie konkretnie programy dotacyjne są dostępne? Do najpopularniejszych z nich bez wątpienia należy Mój Prąd. Pozwala on uzyskać nawet kilka tysięcy złotych wsparcia. Oprócz tego inwestorzy spełniający określone warunki mogą ubiegać się o środki z programu Czyste Powietrze.

Warto dodać, że poza dotacjami rządowymi, istnieje wiele programów samorządowych, które skierowane są do osób inwestujących w odnawialne źródła energii. Więcej informacji na ich temat można uzyskać we właściwym dla miejsca realizacji zadania urzędzie gminy.

Fotowoltaika - dotacje

Tak, inwestycja w instalację fotowoltaiczną jest opłacalna. Dzięki niej można wyraźnie obniżyć rachunki za energię elektryczną. Ponadto zakup i montaż tego rodzaju systemu systemu objęty jest dotacjami oraz ulgą podatkową, co minimalizuje ponoszone koszty.

Determinują to przede wszystkim możliwości techniczne. Jeśli powierzchnia dachu jest zbyt mała, wówczas warto zdecydować się na instalację na gruncie. Jeśli z kolei inwestor posiada zbyt małą działkę, a powierzchnia dachu jest wystarczająco duża, to właśnie ona będzie lepszym miejscem do zamontowania modułów fotowoltaicznych. W przypadku, gdy zarówno dach, jak i grunt spełniają warunki techniczne, to miejsce montażu uzależnione jest wyłącznie od preferencji inwestora.

Niestety nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ koszt instalacji fotowoltaicznej uzależniony jest od wielu czynników. Na cenę wpływa przede wszystkim moc elektrowni słonecznej, ale też miejsce jej montażu czy zastosowane komponenty. W celu uzyskania konkretnej wyceny, konieczne jest zatem spotkanie z przedstawicielem firmy, który najpierw przeprowadzi audyt energetyczny, a następnie dokładnie wyliczy koszt inwestycji.

Po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej konieczne jest zgłoszenie realizacji zadania do zakładu energetycznego. Wówczas będzie on zobowiązany do darmowej wymiany licznika na dwukierunkowy. Po wykonaniu tego zadania można uruchomić instalację i cieszyć się maksymalnie tanią energią elektryczną.

Montaż instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii z pewnością będzie świetnym rozwiązaniem. Taki zestaw nie tylko pozwala zoptymalizować pracę elektrowni, ale też uzyskać wyższą dotację z programu Mój Prąd.