Klimatyzacja

Marzysz o przyjemnym chłodzie w domu lub mieszkaniu w upalne, wakacyjne dni? Z nami to wyjątkowo proste!

Klimatyzacja

Klimatyzacja w pięciu prostych krokach

Dzięki klimatyzacji wnętrza w Twoim domu lub mieszkaniu staną się wyjątkowo komfortowe. Od przyjemnego chłodu podczas upałów dzieli Cię tylko kilka kroków. Oto one:

Klimatyzacja - zalety

Klimatyzacja to system, którego głównym zadaniem jest schładzanie powietrza w pomieszczeniach. Dzięki temu we wnętrzach panuje przyjemna temperatura niezależnie od pogody za oknem. Warto jednak wiedzieć, że klimatyzacja posiada również wiele innych zalet. To sprzęt, który świetnie sprawdzi się również do dogrzewania pomieszczeń poza sezon grzewczym. Oprócz tego urządzenie pozwala na osuszanie powietrza, co ogranicza występowanie pleśni i grzybów.

Warto dodać, że klimatyzacja jest również sporym udogodnieniem dla alergików. To efekt tego, że nowoczesne, zaawansowane technologicznie urządzenia, pozwalają na eliminację z powietrza alergenów oraz wielu drobnoustrojów.

Klimatyzacja w domu lub mieszaniu to:

Jednostka zewnętrzna i wewnętrzna - najważniejsze elementy klimatyzacji

Każdy standardowy system klimatyzacji stacjonarnej zbudowany jest z dwóch głównych elementów. To jednostka wewnętrzna i zewnętrzna. Pierwsza z nich składa się między innymi z wentylatora, parownika, filtra oraz systemu sterującego. To właśnie z niej wydzielane jest przyjemne, zimne powietrze, które wcześniej, jeszcze nieschłodzone, odbierane jest z pomieszczeń przez parownik.

Jednostka zewnętrzna klimatyzacji zbudowana jest ze sprężarki, zaworu rozprężnego, a także skraplacza. Do omawianego urządzenia przesyłany jest czynnik z jednostki wewnętrznej, który pod wpływem zjawisk fizycznych zmienia swój stan skupienia i oddaje ciepło na zewnątrz. Następnie ponownie wraca on do swojego pierwotnego stanu, a cały cykl rozpoczyna się od początku.

Jednostka zewnętrzna klimatyzacji
Klimatyzacja monoblok czy split?

Rodzaje klimatyzacji - split i multisplit

Na rynku klimatyzacji stacjonarnych dostępne są dwa główne rodzaje urządzeń – split oraz multisplit. Jak jest między nimi różnica? Kluczowa kwestia dotyczy liczby jednostek wewnętrznych, które mogą zostać podłączone do jednostki zewnętrznej. W przypadku urządzeń split, do sprężarki umieszczanej na zewnątrz budynku, może być podłączona tylko jedna jednostka wewnętrzna. Systemy typu multisplit, pozwalają z kolei na przyłączenie większej liczby urządzeń.

W związku z tym klimatyzacje split stosowane są głównie w niewielkich mieszkaniach, w których jedna jednostka wewnętrzna jest wystarczająca do obniżenia temperatury we wnętrzach. Systemy multisplit doskonale sprawdzą się z kolei w domach jednorodzinnych, ale nie tylko. Wykorzystywane są one również w biurach, obiektach handlowo-usługowych czy fabrykach.

Klimatyzacja - montaż

Instalacja klimatyzacji rozpoczyna się od montażu jednostki wewnętrznej. W pierwszej kolejności przykręcany jest stelaż, a następnie wywierca się otwór na przewody oraz rury, którym zostaną one wyprowadzone do jednostki zewnętrznej. Następnie są one podłączane do urządzenia, które pozostaje jedynie zawiesić na stelażu.

Drugi etap to montaż jednostki zewnętrznej. Przebiega on podobnie do poprzedniego i polega na zamontowaniu urządzenia wraz ze stelażem na stabilnym podłożu. Następnie podłączane są do niego wcześniej wyprowadzone rury i przewody. Ostatni etap prac to próba szczelności, odpowietrzenie systemu i napełnienie układu czynnikiem chłodniczym. Po jego zrealizowaniu urządzenie może zostać uruchomione i zacząć schładzać wnętrza.

Klimatyzacja - montaż

Jest to uzależnione od indywidualnych preferencji inwestora. Jeśli klimatyzacja ma być jednak wykorzystywana do chłodzenia jednego pomieszczenia lub niewielkiego mieszkania w bloku, na ogół wystarczający jest system split. W przypadku chęci chłodzenia kilku pomieszczeń w domu lub firmie, warto zdecydować się na klimatyzację multisplit.

Montaż klimatyzacji nie jest skomplikowany i zwykle trwa on jeden dzień. Nie oznacza to jednak, że można go wykonać samodzielnie. Omawiane zadanie warto powierzyć specjalistom, ponieważ tylko oni mają uprawnienia niezbędne do napełniania układu czynnikiem chłodniczym oraz wykonywania prób szczelności.

Montaż jednostki wewnętrznej klimatyzacji zależy niemal wyłącznie od upodobań klienta. Dostępne są różne modele omawianych urządzeń, w tym między innymi przypodłogowe, kasetonowe czy ścienne. Największą popularnością bez wątpienia cieszy się ostatni z wymienionych wariantów, choć pozostałe również są warte uwagi. Klimatyzatory kasetonowe cechują się minimalistycznym designem i są niemal niezauważalne po montażu. Z kolei modele przypodłogowe przypominają tradycyjny grzejnik i świetnie prezentują się w większości pomieszczeń.

Do sterowania klimatyzacją przeznaczony jest specjalny pilot, który pozwala na zdalną obsługę urządzenia. Warto jednak zaznaczyć, że wiele modeli posiada specjalną aplikację na urządzenia mobilne. Dzięki niej można uruchomić klimatyzację przed powrotem do domu, co pozwoli natychmiast zrelaksować się po ciężkim dniu w pracy.

Tak, klimatyzacja jest w pełni bezpieczna dla alergików. Co ważne, montaż nowoczesnych urządzeń często może im nawet pomóc. Współczesne jednostki wyposażone są w specjalne filtry i systemy, które pozwalają usuwać z powietrza alergeny i drobnoustroje. Oprócz tego klimatyzacja osusza powietrze, co zapobiega rozwojowi pleśni oraz grzybów.