Magazyny energii

Chcesz gromadzić prąd dostarczany przez instalację fotowoltaiczną? Postaw na magazyn energii i zoptymalizuj pracę elektrowni słonczej!

Fotowoltaika

Magazyn energii w pięciu prostych krokach

Zastanawiasz się czy montaż magazynu energii jest opłacalny? Odpowiedź brzmi – tak! O tym, dlaczego warto go zainstalować, opowiemy za chwilę. Najpierw musisz jednak wiedzieć, że od gromadzenia energii dzieli Cię tylko:

Magazyn energii - zalety

Magazyn energii to urządzenie, które jak wskazuje nazwa, wykorzystywane jest do kumulowania energii elektrycznej. Ta trafia do niego najczęściej z instalacji fotowoltaicznej. Taki system wiąże się z wieloma korzyściami. Wśród największych z nich jest bez wątpienia zwiększenie autokonsumpcji, co pozwala dodatkowo obniżyć rachunki za energię elektryczną. Równie istotne jest częściowe uniezależnienie się od dostaw prądu z zakładu energetycznego.

Lista zalet posiadania magazynu energii jest jednak znacznie dłuższa. Należy również wspomnieć chociażby o możliwości skorzystania z wyższej dotacji z programu Mój Prąd, gdy zdecydujemy się na jego montaż wraz z instalacją fotowoltaiczną. Ponadto, magazyn energii gwarantuje wyższą stabilność sieci przesyłowej, co docenią nie tylko jego posiadacze.

Własny magazyn energii oznacza:

Jak działa magazyn energii?

Zasada działania magazynu energii połączonego z instalacją fotowoltaiczną jest wyjątkowo prosta. Energia elektryczna wytwarzana przez elektrownię słoneczną w pierwszej kolejności zużywana jest do bieżącego zapotrzebowania przez urządzenia elektryczne. Nadwyżka trafia z kolei do magazynu energii, a gdy zostanie on zapełniony, wówczas jest ona przesyłana do sieci. W momencie, gdy instalacja PV nie jest w stanie wytworzyć wystarczającej ilości energii, ta pobierana jest własnie z magazynu.

W sytuacji, gdy poziom energii w magazynie jest zbyt niski, a instalacja fotowoltaiczna nie pracuje (lub nie wytwarza wystarczającej ilości energii), prąd pobierany jest z sieci. Jeśli elektrownia słoneczna ponownie zacznie produkować energię, cały cykl powtarza się.

Moduły fotowoltaiczne, falownik - najważniejsze elementy fotowoltaiki​
Fotowoltaika montaż

Magazyn energii - montaż

Montaż magazynu energii nie jest skomplikowany. Mimo wszystko nie warto podejmować się jego instalacji samodzielnie. Zlecenie prac doświadczonym ekipom sprawia, że inwestycja zostanie zrealizowana w najwyższym standardzie, a praca urządzenia będzie bezpieczna. Jeśli chodzi o sam przebieg montażu, to zwykle trwa on jeden dzień i składa się z kilku kroków.

Pierwszym etapem jest instalacja urządzenia w odpowiednim miejscu. Magazyn energii może zostać zamontowany zarówno w pomieszczeniu, jak i na zewnątrz. Następnie jest on podpinany do hybrydowego falownika odpowiedzialnego za zarządzenie energią. Kolejny, a zarazem ostatni etap prac to uruchomienie urządzenia i sparowanie go z aplikacją. Dzięki niej możliwa jest kontrola pracy magazynu energii.

Magazyn energii - dotacje

Montaż magazynu energii wiąże się nie tylko ze zwiększeniem autokonsumpcji czy częściowym uniezależnieniem się od dostaw energii elektrycznej. Instalacja omawianego urządzenia pozwala też skorzystać z licznych dotacji. Mogą z nich skorzystać zarówno inwestorzy instalujący urządzenie w gospodarstwach domowych, jak i przedsiębiorcy czy rolnicy. Programy, które pozwalają na uzyskanie dotacji na zakup i montaż magazynu energii to między innymi: Mój Prąd, Agroenergia czy Energia Plus.

Należy jednak zaznaczyć, że większość dotacji na magazyn energii można uzyskać wyłącznie wtedy, gdy będzie on zakładany wraz z instalacją fotowoltaiczną. Jeśli chodzi o wysokość dofinansowań, to wynoszą one od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Fotowoltaika - dotacje

Pojemność magazynu energii uzależniona jest od zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa domowego, rolnego czy firmy. Im jest ono większe, tym wyższą pojemność powinien mieć magazyn. Właśnie dlatego ważny jest dobór urządzenia przez wykwalifikowanego specjalistę, który po wykonaniu audytu, będzie mógł zaproponować urządzenie o odpowiedniej pojemności.

Tak, montaż magazynu energii jest opłacalny, ponieważ pozwala on zwiększyć autokonsumpcję, co znajduje odzwierciedlenie w niższych rachunkach za energię elektryczną. Dodatkowo urządzenie to pozwala częściowo uniezależnić się od dostaw prądu.

Tak, dotacją objęty jest zarówno zakup, jak i montaż magazynu energii. Z dofinansowania mogą skorzystać różne grupy inwestorów, w tym przede wszystkim właściciele gospodarstw domowych, rolnicy oraz przedsiębiorcy.

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Koszt zakupu i montażu magazynu energii uzależniony jest od między innymi jego mocy, producenta czy miejsca montażu. W celu uzyskania konkretnej wyceny konieczne jest spotkanie ze specjalistą, który najpierw dobierze odpowiednie urządzenie, a następnie przedstawi kosztorys inwestycji.

Montaż magazynu energii trwa zwykle jeden dzień. Jeśli urządzenie to będzie zakładane wraz z instalacją fotowoltaiczną, wówczas realizacja całej inwestycji trwa zazwyczaj kilka dni. Wyjątek stanowią elektrownie słoneczne o wysokiej mocy, których  instalacja może trwać nieco dłużej.