Pompy ciepła

Chcesz cieszyć się ekologicznym i przede wszystkim maksymalnie tanim ciepłem? Z nami to wyjątkowo proste!

Pompa ciepła

Pompa ciepła w pięciu prostych krokach

Jesteś zainteresowany montażem pompy ciepła, ale obawiasz się, że to skomplikowana inwestycja? Bez obaw! Nasi doświadczeni specjaliści sprawią, że całość przebiegnie błyskawicznie! Od produkcji własnego ciepła dzieli Cię jedynie:

Pompa ciepła - zalety

Jedną z największych zalet pomp ciepła jest ich najwyższa efektywność. W praktyce oznacza to, że koszt ogrzania obiektu jest najtańszy w zestawieniu z innymi źródłami ciepła. Dodatkowo urządzenia te są całkowicie bezobsługowe. Wystarczy je odpowiednio zaprogramować, a sterownik sam będzie kontrolował ich pracę. Możesz więc zapomnieć o szykowaniu opału czy regularnym uzupełnianiu kotła.

Na tym jednak nie kończą się zalety związane z montażem omawianej jednostki. Pompa ciepła jest też w pełni bezpiecznym urządzeniem, w którym nie dochodzi do procesu spalania. Nie ma zatem ryzyka wybuchu, jest za to czysto i przyjemnie. Oprócz tego nie można zapominać o tym, że oferowane urządzenia są w pełni ekologiczne. W związku z tym nie zatruwają one środowiska, a dodatkowo można uzyskać dotację na ich zakup i montaż!

Własna pompa ciepła oznacza:

Jednostka wewnętrzna i zewnętrza - co musisz wiedzieć o pompe ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie składające się zwykle z dwóch jednostek – zewnętrznej i wewnętrznej. Pierwsza z nich wyposażona jest w sprężarkę i skraplacz oraz odpowiada ona za pozyskiwanie ciepła. To trafia do jednostki wewnętrznej, która składa się między innymi z parownika oraz wentylatorów. Jest ona odpowiedzialna za rozprowadzenie ciepła w budynku.

Warto zaznaczyć, że tak skonstruowany system może być odpowiedzialny nie tylko za ogrzewanie pomieszczeń. Pompy ciepła służą również do przygotowywania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) oraz do chłodzenia wnętrz w gorące, letnie dni.

Pompa ciepła - jednostka zewnętrzna
Pompa ciepła - montaż

Pompa ciepła - montaż

Choć instalacja nowego źródła ciepła może wydawać się skomplikowanym przedsięwzięciem, to w praktyce nie jest to duże wyzwanie. Jeśli zadanie realizują doświadczone ekipy monterskie, to zwykle trwa ono maksymalnie kilka dni. W przypadku instalacji urządzeń powietrznych, ogranicza się ono do montażu jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Następnie są one parowane przyłączami chłodniczymi oraz elektrycznymi. Kolejna część prac polega na przeprowadzeniu testów, a końcowy etap to uruchomienie i konfiguracja systemu.

Warto podkreślić, że w przypadku zastąpienia obecnego źródła ciepła pompą, prace rozpoczynają się od jego demontażu. Jest to konieczne, jeśli inwestor chce uzyskać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze.

Pompa ciepła - dotacje

Zakup i montaż pomp ciepła, podobnie jak wielu innych odnawialnych źródeł energii, objęty jest licznymi dofinansowaniami. Dotacje skierowane są zarówno do osób wymieniających stare i nieefektywne źródła ciepła, jak i do tych, które dopiero budują nowy obiekt. Pierwsza z wymienionych grup inwestorów może skorzystać z programów takich jak między innymi Czyste Powietrze czy Mój Prąd. Kwota dofinansowania może w tym przypadku wynieść nawet ponad 100 tysięcy złotych!

Jeśli chodzi o właścicieli nowo budowanych budynków, to skierowany jest do nich program Moje Ciepło. Z rządowego programu inwestorzy mogą uzyskać wsparcie na poziomie 21 tysięcy złotych.

Pompa ciepła - dotacje

Montaż pompy ciepła wiąże się z koniecznością przyłączenia urządzenia do emiterów ciepła. W związku z tym instalację warto przeprowadzić poza sezonem grzewczym.

Niestety nie można w prosty sposób odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ koszt pompy ciepła zależy między innymi od rodzaju jednostki, jej mocy czy producenta. Aby poznać konkretną cenę, konieczne jest spotkanie ze specjalistą, który po przeprowadzeniu audytu dobierze odpowiedni sprzęt, a następnie przedstawi szczegółową ofertę.

Pompa ciepła jest zdecydowanie wydajniejszym urządzeniem, dlatego ogrzewanie budynku przy jej użyciu jest tańsze. Warto podkreślić, że w połączeniu z instalacją fotowoltaiczą, może ona działać niemal bezkosztowo. Dodatkowo jest to wyjątkowo komfortowe urządzenie, więc wybór pompy ciepła wydaje się być zasadnym.

Tak, zakup i montaż pomp ciepła objęty jest dotacjami. Inwestorzy mogą otrzymać środki z takich programów, jak między innymi Czyste Powietrze, Mój Prąd oraz Moje Ciepło.

Tak, pompa ciepła to urządzenie, które służy nie tylko do ogrzewania budynków. Jednostka ta jest też odpowiedzialna za przygotowywanie ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Jest to wyjątkowo komfortowe szczególnie latem, gdyż nie ma wówczas konieczności rozpalania ognia w kotle grzewczym czy korzystania z elektrycznego bojlera.